Trubadurskie wieści

CO SIĘ DZIEJE Z TYM ŚWIATEM!
O mości pany! Przyznam, iż w złej woli zabić tego kurwia chciałem, co mi grona podkradał. Żem zabujstwo chciał zlecić i nie wiara, ćny panie! Tyle morderców na zlecenie, że we łbie się nie mieści.
LIST GOŃCZY!
Jeno cień żem zobaczył i pukiel rudych kłaków nim przez okiennice ją zniosło! 300 florentów za rudą kurwę, co mi syna zarżnęła!
— zrozpaczony ojciec

PINIONDZA BRAK
Mości pany szlachetne! Pod Złotym Kielichem w długach tonie! Zarzekam się, że wszystko płacim, ale jakiś panicz na kreskę bierze bez ustanku! Pracowniki się go bojom i ciongle dajom, a ja nie mam za co chleba bachorom kupyć!

TŁUMACZA SZUKOM
Kogoś, kto w tajniki młodocianych słówek mnie wprowadzi, szukom ja. Przysłuchując się maluczkiemu pokoleniu, usłyszał żem o rzyciach. Czy ni ma jusz tematów do pogadań? O rzyciach trzeba opowieści snuć?
Znajdziecie mnie w karcmie!

POKAZY WRUŻKI!
W ogrodach dworskich przy xięciu młodym, jakaś elfia lala takie czary prawiła! Ponoć spalić go chciała i nam xięstwo obalić, ale czarny panicz uratował i z łap płomieni okropnych je wydarł! Dupeckę ładnom miał! Znaczy... miała. Miała!

BORDEL
Ci, co do Perły na amory się udajom, nie wrocojom jusz, ja mówię Wam! Coś zuego siem tam dzieje, mój siostrzenec z mieszkiem życia polaz i nie wrócił! To dla wiedźmaka robota!
— Zaniepokojony

WSKAZÓWKA
Córa ma zabujana po uszy w ćnym rycerzu błędnym jakimś! Tylko chodzi i gębo rusza "Jourdain, Jourdain, mój słodki" Kto wiedzę mo jak amory dziecku ze łba wybić, niech stowia się na rynku! Japka sprzedajem.

OBWIESZCZENIE
Zjotbym scupaka. Kto mo scupaka, nieh koło portu wypuścy!

DOTACJE
Ponoć fanuf grono jakieś jo mam! Zascyt to dla mne, pany, bom porządny chop jest! Ino problem mom, bo hora curka. Wespsze ktoś medzakiem, albo sakiewkom?
— Zbigniew Jęczydupa

Rody


Nazwisko pogrubione — głowa rodu
Nazwisko skreślone — postać zarezerwowana/funkcjonująca na blogu


ród de Peyrac-Peyran
Po wielkim politycznym awansie ród de Peyrac—Peyran od dawna już stracił czujność i rozpił się na dobre podczas czasów pokoju i beztroski. Teraz jego przyszłość jest pod wielkim znakiem zapytania. Żyje jedyny członek rodu, małoletni władca Toussaint. Dodatkowo jest rozdarty pomiędzy matką, która chce zostać regentką oraz Radą, która ma na celu kontrolować chłopca. Możni stracili czujność na chwilę, ale to wystarczyło, by Lyall wysłała wiadomość do swego brata, władcy Belhaven, który zaczął już przygotowania do powiększenia swych ziem. 

Członkowie rodu:
Louis de Peyrac—Peyran (1255-1300)
Lyall de Peyrac—Peyran z rodu Rostard (1266)
Hamelin de Peyrac—Peyran (1292)

ród Crespi
Po śmierci głowy rodu z rąk Bestii w pamiętnym roku 1275 władzę przejął jego brat Reynaud. Odziedziczył też jeden z największych majątków księstwa — Belgaard. Sprawiło to, że jest jednym z bogatszych rodów księstwa. Mówi się, że hrabia Crespi stroni od towarzystwa i hucznych zabaw, a nader wszystko ceni sobie wierność, toteż wspiera jak może młodego księcia. Niestety problemów w rodzinie nie brakuje. Najstarszemu synowi nie śpieszy się do ożenku i na mieście zaczęły krążyć plotki o jego domniemanej orientacji. Oliwy do ognia dolał fakt, że młodszy syn Robert, postanowił opuścić ród i dołączyć do druidów w Caed Myrkvid. W złości hrabia Reynaud wydziedziczył syna. 

Członkowie rodu:
Reynaud Crespi (1250)
Fleur Crespi z rodu Notturna (1252)
Willem Crespi (1280) zaręczony z Alienor de Trastamara
Robert Crespi (1282) — druid
Fabienne Crespi (1290) 

ród de la Croix
Najbogatszy a zarazem najmniej szanowany ród. Poprzedni hrabia porzucił rycerstwo na rzecz handlu zbożem. Dla dużego posagu poślubił córkę kupca, co było oczywistym mezaliansem, a lady Orianna do dziś nie może uwolnić się od kąśliwych uwag na temat jej i jej męża. Jakby tego było mało, księstwo obiegła wieść, że hrabia ma nieślubną córkę, którą zamierzał uznać i wydać za któregoś znaczącego możnowładcę. Nie zdążył jednak tego zrobić, ponieważ zmarł na tyfus. Teraz władzę przejął jego jedyny syn z prawego łoża. Czas pokaże, jakim władcą będzie ten młody rycerz.

Członkowie rodu:
Alix de Trastamara z rodu de la Croix
Joscelin de la Croix (1261-1291)
Orianna de la Croix z rodu Leandres (1252)
Tristan de la Croix (1278)
Elodie (1285)

ród de Launfal
Jeden z najstarszych rodów w Toussaint, w którym najbardziej cenioną rycerską cnotą jest honor. Gillaume wygrał wiele turniejów, jednak osiadł w końcu rodzinne hrabstwo i założył rodzinę. Po śmierci swojej ukochanej Vivienne stał się zupełnie innym człowiekiem, popadł w marazm. Na domiar złego 14 lat temu zaginęła jego jedyna córka — Iseult. Zdołał jednak ponownie się ożenić i spłodzić dzieci, jednak hrabstwem włada jego drugi syn. Jego pierwszy syn Nicolas, mimo zaaranżowanych zaręczyn zadeklarował chęć przystąpienia do kapłanów Lebiody, a Gillaume obawia się splamienia honoru i zerwania danej przysięgi rodzinie Trastamara.

Członkowie rodu:
Guillaume de Launfal (1260)
Vivienne de Laundal z rodu de Tabris (1255-1277)
Sarrazine de Launfal z rodu de Trastamara (1258)
Nicolas de Launfal (1277) zaręczony z Jaqueline de Trastamara
Iseult de Launfal (1282) zaginiona 
Sebastien de Launfal (1283)

ród de Trastamara
Członkowie rodu de Trastamara mają do dyspozycji największą ilość lasów, toteż wywodzą się z niego najlepsi myśliwi w księstwie. Dodatkowo hrabia Pierre jest człowiekiem rozsądnym i trzeźwo myślącym i wypracował sobie dobrą opinię wśród większych rodów. Niestety nie posiada żadnego męskiego potomka, oznaczać może, iż na tronie zasiądzie jego najstarsza córka, bowiem sam nie posiada braci. Obawia się, że ród Trastamara może wkrótce wygasnąć. Ostatnio księstwo obiegła wesoła nowina — okazuje się, że lady Alix ponownie spodziewa się dziecka. 

Członowie rodu:
Sarrazine de Launfal z rodu de Trastamara (1258)
Pierre de Trastamara (1260)
Alix de Trastamara z rodu de la Croix (1261)
Alienor de Trastamara (1281) zaręczona z Willemem Crespi
Jaqueline de Trastamara (1284) zaręczona z Nicolasem de Launfal 
Constance de Trastamara (1284) zaręczona z Jourdainem Notturna 

ród Notturna
Członkowie tego rodu mogą poszczycić się pokrewieństwem z samą Anną Henriettą, toteż są najbliżej rodziny panującej i najbardziej ubolewali nad ich śmiercią. Hrabia Etienne widząc zamiary matki Hamelina, stworzył Radę, która miała za zadanie hamować lady Lyall. Hrabia pokłada wielkie nadzieje w jego jedynym dziecku, który ostatnio za rozbicie sporej grupy przemytników został odznaczony orderem Vitis Vinifera. Jourdain podczas akcji został ciężko ranny i z trudem dochodzi do siebie. 

Członkowie rodu:
Fleur Crespi z domu Notturna (1252)
Etienne Notturna (1244)
Dianne Notturna z rodu Crespi (1246)
Jourdain Notturna (1279) zaręczony z Constance de Trastamara